ok

Fazla Oyuncak Beceri Gelişimini AzaltırGünümüzde anne ve babalar çocuklarına haddinden fazla oyuncak almaktadırlar. Ebeveyinler; eski çocukluk özlemlerini gidermek, sahip olamadıkları oyuncakları çocuklarına sağlamak ya da faydalı olur düşüncesi ile her oyuncağı çocuklarına sahiplendirmektedirler. Fakat haddinden fazla oyuncak çocuklar da oyunun kalitesini düşürerek çocuğun “Yaratıcılık” becerisini baskılar.


2 çocuk grubu üzerinde yapılan bir araştırmada;


İlk gruptaki çocuklara dört oyuncak verilirken, ikinci gruba onaltı oyuncak verildi. 1. gruptaki daha az oyuncağa sahip çocuklar, oyuncaklarıyla daha fazla süre geçirerek birbirinden farklı yollarla oynadılar.
Çocuğun çevresinde bulunan fazla oyuncak, çocuğun oyuncaklarıyla bağ kurmasını engeller. Oyuncak sayısı fazla olsa dahi çocuğun aynı anda hepsi ile oynamasına müsaade etmemeliyiz.
Çocuk en çok ilgi gösterdiği oyuncağıyla oyuna başlamalı ve o oyuncakla bir hikaye oluşturmasını ve bağ kurmasını sağlayabilmeliyiz. Bir müddet sonra oyuncağını değiştirerek başka bir oyuncakla oynamasına fırsat vermeli ve her oyuncağıyla ayrı bir bağ kurmasını sağlamalıyız.